AET Hangi Yıl Kimler Tarafından Kurulmuştur

AET yani Avrupa Ekonomi Topluluğunun kim tarafından ve hangi yılda kurulduğu bilgisine bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

25 Mart 1957 tarihinde İtalya’nın Roma şehrinde imzalanan Roma Antlaşması ile AET yani Avrupa Ekonomi Topluluğu kurulmuştur. Söz konusu Roma Antlaşması Roma Antlaşması Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve İtalya ülkeleri arasında imzalanmıştır. 1922 yılında Avrupa Birliği’ne katılımından dolayı bu topluluğun adı Maastricht Anlaşması ile Avrupa Topuluğu olarak değişmiştir.  2009 yılında Lizbon Anlaşması yürülüğe girdikten sonra Avrupa Topluluğu fesholmuştur.

Bu topluluğun kurulmasında amaç  ekonomik politikaların birbirine yaklaştırılması, bu ülkelerin düzenli bir şekilde ileriye gitmelerini ve bu sayede ülkelerin politikalarında ve gelişmelerinde istikrarın sağlanmasıdır. Böylece bununla birlikte ülkeler arasındaki bağlar da daha iyi kurulmuş olacaktı.

25 Mart 1957′de imzalanan Roma Antlaşması, 1 Ocak 1958′de yürürlüğe girmiştir. Sonrasında ise gümrük birliği oluşturulmuştur. Gümrük birliği sayesinde ülkeler arasındaki gümrük vergisi ödenmeden serbestçe geçiş yapılabilmesi sağlanmıştır. 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir