Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazımızda mantar zehirlenmesinin ne olduğu ve mantar zehirlenmesinin belirtileri ve tedavisi hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mantar Zehirlenmesi Nedir?

Zehirli ve zehirsiz olmak üzere iki tür mantar çeşidi vardır. Kişi zehirli mantar tükettiğinde mantardan dolayı zehirlenir ve buna mantar zehirlenmesi denir. Mantar aslında besin değeri açısından oldukça zengin bir besindir fakat her mantar türü insanlar tarafından rahatça tüketilmemelidir.

Mantar Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Zehirli bir mantar tüketildikten 1 ya da 2 saat sonra zehirlenme belirtileri kendini gösterir. Mantar zehirlenmelerinin başlıca belirtileri arasında şiddetli karın ağrıları,mide bulantısı, kusma, şiddetli derecede susama, vücudun soğuması ve susama bulunmaktadır. Ayrıca aşırı halsizlik ve vücudun soğuması, el ve ayak üşümesi de bu belirtiler arasında sayılabilir.

Mantar Zehirlenmesinde Tedavi Süreci Nasıldır?

İlk tedavi aşamasında hasta kusmalıdır. Eğer kusamıyorsa buna yardımcı olabilecek ilaçlar kullanılarak hastanın kusması sağlanmalıdır. Kaybedilen sıvı miktarı ise yine ilaçlar ile geri kazandırılabilir. Ayrıca hemoperfüzyon ve hemodiyaliz tedavisi de uygulanabilmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir