Stephen Hawking Kimdir (Örnek Alınması Gereken Bir Deha: Stephen Hawking)

step1Stephen Hawking, çağımızın yaşayan en büyük fizikçilerindendir. Çocukluğundan beri bilim ile iç içe olmuş olan Hawking hayatının son elli yılını çok ciddi bir hastalıkla mücadele ederek geçirdi. 1962 yılında Oxford Üniversitesi’nden mezun oldu. Önceleri bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmak istese de sonradan Cambridge Üniversitesi’nde teorik astronomi ve kozmoloji üzerine çalışmaya karar verdi.

21 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle ALS hastalığına yakalanan ünlü fizikçi, 1974 yılında felç oldu. 1975 yılında ise zatürree nedeniyle konuşma yetisini kaybetti. Hawking buna rağmen otuz yıl boyunca profesörlük yaptı. Günümüzde de Cambridge Üniversitesi’ndeki Teorik Kozmoloji Merkezi’nin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.

Çok büyük bir hastalıkla mücadele etmekte olan Hawking, çağımızda çok büyük teorilere imza atmış bir bilim adamı. Tamamen felç olmasına rağmen sadece yanağındaki bir kası kullanarak yazıya aktardıklarının özel bir bilgisayar ile sese çevrilmesi sayesinde iletişim kurabiliyor. Özellikle kara delikler ve kuantum fiziği ile ilgili çok önemli teorilere imza atmış bulunuyor.

1988 yılında piyasaya çıkan ilk kitabı olan “Zamanın Kısa Tarihi” çok kısa zamanda çok-satanlar arasında yer aldı, onu “Ceviz Kabuğundaki
Evren”
, “Kara Delikler ve Bebek Evrenler” “Zamanın Daha Kısa Tarihi” ve 2010 senesinde basılan “Her Şeyin Teorisi” kitapları takip etti. 2007 yılında“Evrene Açılan Gizli Anahtar” kitabını sevenleri ile buluşturdu. Serinin ikinci kitabı “George’un Kozmik Hazine Avı” ise 2009 yılında yayınlandı.

Hawking eserleri ve ortaya koyduğu teorilerle birlikte özel hayatıyla da kendine hayran bırakıyor. Günlük hayatında seyahat etmeyi çok seven Hawking, 60. doğum gününü bir sıcak hava balonunun içine girerek kutladı. Ardından yerçekimsiz ortam yaratmak için bir  Boeing-727 uçuşuna katıldı. Ünlü bilim adamı bu yaptıklarını engellerin insanın ruhuna engel olmayacağını göstermek için yaptığını söylüyor.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir