AKUT’un Etkinlik Alanı Nedir

By on Mart 13, 2014

Bu yazımızda AKUT yani Arama Kurtarma Derneği’nin etkinlik alanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülkemizde arama ve kurtarma çalışmalarının giderek ihtiyacı daha fazla hissedilmekteydi. 1996 yılının başında Arama Kurtarma Derneği AKUT resmen kurulmuş oldu. AKUT, arama kurtarma konusunda faaliyet gösteren uzman ve prensipli bir sivil toplum örgütüdür. Arama kurtarma derneğinin başta kurulmasında amaç dağ ve diğer doğa koşullarında doğru ve etkin arama kurma faaliyetlerini düzenlemekti.

AKUT, 1997 yılının ocak ayında deprem eğitimini, haziran ayında ise ilk sel eğitimini tamamladı. Bu nedenle talep edildiği taktirde deprem ve sel olayları gibi doğal afetlerde de ilgili resmi kurumlara yardımcı olabilecek düzeye ulaştı. AKUT o günden bugüne  arama kurtarma operasyonları, yeni gönüllülerin kabulü ve eğitimleri, yeniden örgütlenme, ilgili kurum ve kuruluşlar ile yapılan yeni protokol ve anlaşmaları ve tanıtım ile birlikte sponsor araştırmaları yapmaktadır.

2 Comments

  1. Ayşegül

    24 Nisan 2014 at 23:03

    çok beğendinm…

  2. fb

    9 Mayıs 2014 at 15:22

    süper

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>