Ekoloji Nedir

Bu yazımızda ekoloji teriminin tanımına ulaşabilirsiniz.

Hayvan ve bitkilerin çevreleri, birbirleri ve insanoğlu ile olan ilişkilerini inceleyen bilim dalına ekoloji denmektedir. Üzerinde yaşadığımız dünya canlı ve cansız birçok varlığa ev sahipliği yapmaktadır. Bu canlı varlıklar sürekli etkileşim içindedir. Ekoloji biliminin inceleme alanı ekosistem üzerinde yer alan bütün canlı ve cansız varlıkları kapsamaktadır. Ekoloji biliminin diğer bir adı bu nedenle çevrebilimdir.

Ekosistem içerisinde yaşamını sürdürmekte olan tüm canlılara ekoloji biliminde organizma adı verilmektedir. Ekosistem içerisindeki canlıların yaşamakta olduğu ortam da cansız çevre olarak anılmaktadır. Bu cansız çevrede birbirleriyle benzerlik gösteren canlı türleri bir araya gelerek canlı popülasyonlarını oluşturmaktadır.

Ekoloji biliminde incelenen canlıların türleri; yaşam alanları, yaşam biçimleri, yapıları, beslenme şekilleri, hareket yetenekleri ve de buna benzer birçok durum birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak ekoloji bilimi doğadaki canlılarda ortak bulunan özellikler üzerinde araştırma yapar.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir