Jeotermal Kaynaklardan Elde Edilen Enerji Diğerlerine Göre Ekonomik Midir

Bu yazımızda jeotermal enerji kaynaklarının diğer kaynaklara oranla avantajlı olup olmadığı, eğer avantajlı ise bunun nedeninin ne olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Jeotermal Enerji Nedir?

Jeotermal enerji, yer kabuğunun mağmaya yakın olan yerlerinde sıcaklığın normallerin üzerinde seyrettiği, yer altı ve yer üstündeki suların diğer bölgelere göre daha fazla mineral taşıdığı ve sıcak su ve buharının taşıdığı enerji çeşidine verilen addır.

Jeotermal enerji o bölgede yaşamakta olan insanlar için ilkçağlardan beri bir çok konuda fayda sağlamıştır. İnsanlar sağlık için ve yiyeceklerini pişirmek için bu enerjiden faydalanmışlardır. Gelişen teknoloji sayesinde jeotermal ile elektrik enerjisi üretilmeye başlanmıştır. Bu uygulama ilk kez İtalya’da ortaya çıkmıştır. Ülkemiz ise bu konuda hiç de geri değildir. Ülkemizdeki tek jeotermal enerji santralli Denizli/Kızıldere’de yer almaktadır. Buradan elde edilen enerji elektrik ihtiyacının az bir miktarını karşılamaktadır. Ancak yine de bu enerji diğer enerji çeşitlerinden daha ucuz olması sebebiyle önemlidir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir