Diş Ağrısı Belirtileri ve Çözüm Yolları Nelerdir

Diş ağrısına hemen hemen her insan hayatının bir döneminde rastlar. Toplumdaki genel kanaat diş ağrısının basit ağrılar olduğu yönündedir. Bu nedenle diş ağrıları dayanılmaz hale gelene kadar ne yazık ki doktora gitmeyi tercih etmiyoruz.

Diş ağrısının sebepleri;

-Diş minesinin aşınması

– Dişeti hastalıkları

– Diş çürükleri ve diş abseleri

– Gömülü Dişler (yirmilik dişler)

– Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar şeklinde sıralanabilir.

Diş ağrısının en sık görülen nedeni dişte oluşan çürüklerdir. Bugün toplumun %97’sinde çürük dişlere rastlanmaktadır. Bu durumun nedeni yetersiz veya kötü ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır. Ağız içine yerleşen bakteriler ve yemek kalıntıları dişlerde asit oluşturarak dişin koruyucu tabakasını zayıflatır ve böylece çürüklerin oluşum süreci başlar.

Diş ağrıları son derece rahatsız edicidir ve genelde zonklama şeklinde kendini baş gösterir. Ağrı git ide şiddetlenerek dayanılmaz bir hal alır. Eğer abse gibi iltihaplı bir durum söz konusu ise diş dışarıdan fark edilebilecek kadar şişer. Sıcak ve soğuk içecekler bu durumlarda diş hassasiyetini iyice arttırır. Dişlerde minik kırılmalar dahi görülebilir.

Kişinin diş ağrısı başladığında zaman kaybetmeden diş hekimine gitmesi gerekmektedir. Sebeplerinden de anlaşılacağı üzere diş ağrısı kendi kendine geçme özelliği gösterebilen bir ağrı olmadığı için tedavi gerektirmektedir.

Diş ağrısı tedavisinde neler yapılmalıdır?

Öncelikle kesinlikle ağrıyan dişin üzerine aspirin ya da herhangi bir ağrı kesici uygulanmamalıdır. Kimyasal içerikleri nedeniyle bu ilaçlar diş etine zarar verebilir. Bu da mevcut diş ağrınıza fazladan ağrı eklenmesine neden olur. Ağrıyan diş üzerinde ve dişler arasında kalan gıda kalıntıları bir diş fırçası veya diş ipi yardımıyla temizlenmelidir. Bununla birlikte yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz eklenerek bu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Bununla birlikte diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici içilebilir. Eğer diş iltihap nedeni ile şişmiş ise o bölgeye soğuk kompleks yapılabilir. Diş üzerinde çürük nedeniyle bir oyuk oluşmuşsa bu bölgeye çok az karanfil yapına bandırılmış pamuk konabilir. Eugenol ile ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken eugenolun diş etinize sızmasını engellemeye dikkat edin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir