Hayvanları ve Bitkileri Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Bu yazımızda doğanın bir parçası olan bitkileri ve hayvanları korumak için nelerin yapılabileceği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Bir canlının yaşamını sürdürebilmesi için diğer canlılara ihtiyaç duyduğu bilinen bir gerçektir. Doğadaki dengeyi sağlamak için canlıların bir arada ve birbirlerine zarar vermeden yaşaması gerekmektedir. Bununla birlikte çeşitli canlıların türünde azalma ya da yok olma söz konusu olursa doğadaki dengeler bozulabilir. Doğanın dengesinin bozulması sadece tek bir canlı türünü değil bütün canlı türlerini etkiler. Hayvanlar besinlerinin bir kısmını bitkilerden sağlamaktadır. Eğer bitkiler yok olursa hayvanlar beslenemez ve onların da hayatı tehlikeye girer.

Doğanın dengesini bozmamak için bitkileri ve hayvanları elimizden geldiğince korumalıyız. Doğal dengeyi bozacak davranışlardan kaçınmalıyız. Hayvanları büyüyüp çoğalması için zamanından önce ve gereksiz avlanmalardan kaçınmalıyız. Sokak hayvanları için kapımızın önüne özellikle yaz aylarında su bulundurmalıyız. Hayvan barınaklarını ziyaret etmeli ve barınaklara hayvanlar için yiyecek yardımında bulunmalıyız. Gereksiz yere ağaçların kesilmesine engel olmalıyız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir