Uzay Atığı Nedir Nasıl Çözebiliriz

Bu yazımızda uzay atığının ne anlama geldiğinin ve uzay atığı sorununa nasıl bir çözüm bulunabileceği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Tarih boyunca uzay araştırmalarının başladığı ilk günden bugüne kadar pek çok araç uzaya fırlatılmıştır. Peki onlarca yıl uzaya yollanan bu maddelere ne olduğu konusunda bir fikriniz var mı?

Uzaya fırlatılan bu maddeler uzay atığını oluşturmaktadır. Yaklaşık kırk yıldır uzaydaki çalışmalarda kalan bu atıklar ciddi derecede tehlike oluşturmaktadır. Örneğin Ariane (Ariyen) roketinin bir parçası Gerişe iletişim uydusunun antenini koparmıştır. Uzay çalışmalarında kullanılan pek çok araç uzayda ve özellikle dünya atmosferi çevresinde çöp olarak kalmaktadır. Uzaydaki en tehlikeli atıklarını Pegasus roketinin 668 parçası oluşturmaktadır.

Peki bu tehlikeli uzay atıklarına karşı çözüm yolu olarak neler yapılabilir? Amerika Birleşik Devletleri uzay istasyonlarına yönelik tehlikeyi azaltabilmek için bu çöpleri yani uzay atıklarını sürekli gözlem altında tutmaktadır. Fakat NASA’da kurulan sistem henüz tüm çöpleri gözlemleyecek kadar yeterli değildir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir