Öğretmen Bir Mum Gibidir Kendisi Tükenirken Etrafını Aydınlatır Sözü İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda “Öğretmen bit mum gibidir, kendisi tükenirken etrafını aydınlatır” sözü ile ilgili kompozisyona ulaşabilirsiniz.

Öğretmenlik sıradan bir meslek olarak görülmemelidir. Öğretmenlik özveri ve sabır gerektiren kutsal bir meslektir. İlkokul birinci sınıftaki halimizi ve bizlere okumayı ve yazmayı öğreten öğretmenlerimizin bizimle nasıl özveri ile ilgilendiklerini bir hatırlayalım. Bu sadece küçük bir örnektir. Eğitim hayatımızın büyük bir bölümünde öğretmenlerimiz bizler için büyük çaba harcamaktadır. Bugün hayatımızda sahip olduğumuz bilgilerin çoğunu ve hayatımıza yön veren birçok kararı öğretmenlerimizin bizlere gösterdiği yol sayesinde almışızdır.

Peki öğretmenler neden muma benzetilmiştir ve neden tükenir? Öğretmenler de bizler gibi insandır. Seneler geçtikçe doğanın bir kanunu gereği yaşlanacaklar ve eski enerjilerini kaybedeceklerdir. Ancak yetiştirdiği öğrenciler onların toplumdaki yerini alacaklardır. Bu noktada hepimiz öğretmenlerimizin kıymetini bilmeliyiz. Onlara saygı göstermeliyiz.

 

 

One Response
  1. 2 Mayıs 2014

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir