Rusların Sıcak Denizlere İnme Politikasının Osmanlı Devleti’ne Etkileri Nelerdir

Bu yazımızda Rusların sıcak denizlere inme politikasının Osmanlı Devleti’ne ne gibi etkileri bulunduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Rusya bir kara devleti olduğu için tarih sahnesinde olduğu her dönem içinde çoğunlukla sıcak denizlere inme politikası izlemiştir. Ancak Osmanlı Devleti Rusların bu politikasına engel oluyordu. Rusya’nın bu politikayı izleyebilmesi için Osmanlı Devleti’nin parçalanması şarttı. Ruslar ancak bu şekilde Akdeniz’e inebilirdi.

Osmanlı Devleti’ni parçalamak ve amaçlarına ulaşmak için Ruslar Fransız ihtilalinin sonucunda ortaya çıkan milliyetçilik ve özgürlük kavramlarını kullandı ve böylece Osmanlı içerisindeki azınlıkların isyan etmesini sağladı. Ancak bağımsız Balkan devletleri Rusların sıcak denizlere inmesine izin vermemiştir. Yani Rusya Osmanlı’yı parçalamayı başarmış fakat asıl politikasını gerçekleştirme imkanı bulamamıştır.

Rusya hedefinden vazgeçmeyerek bu sefer de Kafkasya’ya geçerek Ermenileri kışkırtmaya çalışmıştır. Rusya’nın bu girişimleri sonucunda Ermeniler Osmanlı Devleti’ne ters düşmeye başlamıştır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir