Bayramların Kutlanış Özellikleri ve Topluma Etkileri Nelerdir

By on Mart 19, 2014

Bu yazımızda bayramların kutlanış özelliklerinin ve topluma etkilerinin ne olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde kutlanan bayramlar milli ve dini bayramlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Milli bayram günleri okullar başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde törenler düzenlenir ve günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapılır. Böylece ülkemizdeki insanları bir arada tutan değerler onlara hatırlatılmış olunur ve milli kültürün devamı sağlanmaya çalışılır.

Dini bayramlar da ramazan ve kurban bayramı olmak üzere kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Bu bayramlarda büyüklerin elleri öpülürken çocuklar sevindirilir. Uzak akrabalar bir araya gelerek birbirlerinin bayramlarını tebrik ederler. Bu davranışlar ülkemizdeki birlik ve beraberlik ruhunu kuvvetlendirmektedir. Ayrıca bu bayramlarda küs kişiler barışır. Fakirlere yardımlarda bulunulur. Dolayısıyla dini bayramların toplum içinde kardeşliğin devamı için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu şekilde ülkemiz daha güçlü hale gelmektedir.

 

2 Comments

  1. musa

    22 Mart 2014 at 13:45

    işime cok yaradı

  2. Ömer cimbom

    26 Mart 2014 at 10:27

    Güzel’e benziyo inş.işime yarar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>