Tümsek Aynalarda Görüntü Nasıldır? Tümsek Aynalar Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda tümsek aynalarda görüntülerin nasıl olduğu ve tümsek aynaların nerelerde kullanıldığı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Tümsek aynalar yansıtıcı yüzeyi tümsek olan aynalardır. Bu aynalar cisimlerin görüntülerini küçültebilme ve gelen paralel ışınları dağıtabilme özelliğine sahiptirler. Tümsek aynalara paralel bir ışık geldiğinde bu ışınlar aynada yansıma kuralına göre ve  aynanın arkasından bir noktadan çıkıyormuş gibi birbirinden uzaklaşarak yansımaktadırlar. Odak noktası, tümsek aynada yansıyan ışınların uzantılarının aynanın arkasında kesiştiği noktadır. Aynadan çıkan ışınlar odaktan çıkacak şekilde yansır ve sonradan doğrultu ve yön değiştirmeden yayılmaya devam ederler.

Tümsek Aynada Görüntünün Özellikleri: Tümsek aynalarda görüntü cisimden küçük olur. Cisimler aynaya yaklaştıkça görüntü daha da küçülür. Görüntü daima düzdür ve zahirdir, yani aynanın arkasında oluşur.

Tümsek Aynanın Kullanıldığı Yerler: Tümsek aynaların ışığı daha geniş alanlara yansıtma özelliğinden dolayı daha fazla aydınlanma ve görüş alanı sağlamak için kullanılmaktadır. Bundan dolayı arabalarda yan ayna olarak kullanılmaktadır.

4 Yorum
  1. 13 Mayıs 2014
  2. 7 Mart 2016
  3. 30 Mart 2016
    • 28 Nisan 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir