Bağımlılık Yapan Madde Kullanımının Aile ve Ülke Ekonomisine Etkileri Nelerdir

Bu yazımızda bağımlılık yapan madde kullanımının aile ve ülke ekonomisine etkilerinin neler olduğu bilgisine bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Sosyal bir varlık olan insanın sosyal hayatının dengeli şekilde devam edebilmesi insanın fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olmasına bağlıdır. Ancak ne var ki bağımlılık yapan madde kullanan insanlar fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı değillerdir.

Eğer bir kişi uyuşturucu madde kullanıyorsa düşünsel yetilerini kaybeder. Madde bağımlısı kişiler yaşayan bir ölü haline gelmektedirler. Böyle durumlarda aileler yakınlarını bu bataklıktan kurtarmak için tedavi yöntemlerini araştırır ve ellerinden geldiği kadar onlara yardımda bulunmaya çalışırlar. Bu da doğal olarak aileler için maddi zorluklar doğurur.

Bu durum öncesinde ise uyuşturucu alımı için harcanan paralar hem bireye, hem kişinin ailesine hem de ülke ekonomisine zarar vermiştir. Bunun nedeni bu maddelerin ülkeye kaçak yollarla sokulmasıdır. Devlet bunları tespit etmek ve yasaklamak için seferber olur. Tüm bunlar da maddi külfet anlamına gelmektedir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir