Çanakkale Şehitlerine Mektup Örneği

Bu yazımızda Çanakkale şehitleri için yazılmış bir mektubun örneğine ulaşabilirsiniz.

“Mektuba nasıl başlayacağıma bilmiyorum öncelikle sizlerin kara haberini alınca hepimizin karalara büründüğünü bilirsiniz. Hep sizle gurur duyduk göğsümüz kabarttınız, hemde çok üzüldük.

Vatanımızın aziz evlatlarının hainlerin kurşunlarına hedef olmamasına elimizden geldiğince sizin için bir şeyler yapmaya çalıştık.

Evlerimizi balkonlarımızı canınızdan kanınızdan alınan o kutsal bayraklarla donattık  yürüyüşler yaptık sokaklarda caddelerde sizin için açılan sloganlarla inledi. Şehitler ölmez vatan bölünmez diye terörü lanetledik. Çarşıların içini bir görseydiniz her yer bayrak bayrak ardınızdan ortalığı inlettik. Hepimizin birlik olduğunu bu aziz vatanın bölünemeyeceğini haykırdık nereye baksanız siz vardınız. Sizinde bizlerden neler beklediğini gayet iyi biliyoruz. Bayrak nöbetini vatan nöbetini biz aldık sizin o kutsal kanınız yerde kalmayacak. Siz ne kadar yücesiniz ki şehitlik denilen o yüce mertebeye ulaştınız. En güzel ölümü yaşadınız vatan için şehit oldunuz sizin ailenizde ne kadar yüce bir aile ki vatana hayırlı evlat yetiştirmişler. Ha! unutmadan arkanızdan bağırıp çağırıp feryat figan etmediler. Tek söyledikleri Türkiye’ye yaraşır bir şekilde vatan sağ olsun demekti. Bu vatan sizin kanlarınız ile temelini daha da sağlamlaştırıyor.

Mektubuma burada son verirken sizleri hiç unutmayacağım çünkü şunu çok iyi biliyorum şehitler unutulunca ölürmüş sizleri hiç unutturmayacağız. Sizler varken hiç bu vatan hiç birzaman için bölünmeyecek siz görevinizi yerine getirdiniz şimdi nöbet sırası bizde ruhunuz şad olsun.”

Nermin

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir