Aydınlanma Çağı Nedir

Bu yazımızda aydınlanma çağının ne olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Aydınlanma felsefesi 18. yüzyılda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu döneme aydınlanma çağı adı verilmektedir. Bu dönemde Avrupa’nın her yerinde büyük gelişmeler yaşanmıştır. Akılcılık, bilim ve teknoloji alanlarında ilerlemeler kaydedilmiştir. Bununla birlikte sanayi inkılabının gerçekleşmesi için zemin hazırlanmıştır.

Aklı esas alan aydınlanma çağında akıl yönünde yapılan çalışmalar desteklenmiştir. Bu çağda aklın temel alınması sebebiyle deney ve gözlemde aklın ürünleri ortaya konmuştur. 15.yüzyılda aydınlanma çağına ortam hazırlayan icatlar ve keşifler yapılmıştır. Bu çalışmalar sayesinde aydınlanma süreci hız kazanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda karanlık çağ sona ermiş ve Orta Çağ başlamıştır.

Genel olarak aydınlanma çağı din ve kiliseye karşı ortaya çıkmış bir dönem denilebilir. Reform ve Rönesans hareketlerinin aydınlanma çağının ortaya çıkmasında büyük payı vardır. Martin Luther’in önderliğinde Reform ve Rönesans hareketleri başlamış ve bu hareketler doğrultusunda aydınlanma çağı kendini baş göstermiştir.

 

One Response
  1. 21 Mayıs 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir