Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü İle İlgili Hikaye

Bu yazımızda damlaya damlaya göl olur atasözü ile ilgili hikayeye ulaşabilirsiniz.

Pelin ve Ahmet adındaki iki kardeş bir zamanlar bir kasabada yaşamaktaymış. Pelin derslerinde çok başarılı bir öğrenci imiş. Pelin’in okuldaki arkadaşlarının ayakkabıları yeni ve güzel iken Pelin’in ayakkabıları yırtık ve eskiymiş. Pelin bu duruma çok üzülüyormuş.

Pelin’in abisi Ahmet de derslerinde oldukça başarılı bir öğrenciymiş. Ama ne yazık ki ailesine katkı sağlamak için 13 yaşında hem okuyup hem çalışması gerekiyormuş. Ahmet bir tamirci dükkanında çıraklık yapmaktaydı. Günlerden bir gün kız kardeşi Pelin’in neden üzgün olduğunu öğrenince daha çok çalışmaya başladı.

Ahmet kazandığı paranın büyük bir çoğunluğu ile evlerini geçindiriyordu. Ancak kız kardeşinin mutlu olmasını sağlamak için bir yol bulması gerekiyordu. Bu nedenle kazandığı paraları biriktirmeye karar verdi. Her hafta 3-5 kuruş biriktirecek ve kardeşine yeni bir ayakkabı alacaktı. Aradan haftalar geçti ve Ahmet biriktirdiği paraları saydığında 50 kuruşunun olduğunu gördü. Bu kız kardeşine ayakkabı almaya yeterdi. Abisi Pelin’e biriktirdiği paralar ile yeni bir ayakkabı aldı ve ikisi de çok mutlu oldu.

 

3 Yorum
  1. 29 Eylül 2015
  2. 17 Kasım 2015
  3. 5 Mart 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir