Akdeniz’de Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Bu yazımızda Akdeniz bölgesinde hangi ekonomik faaliyetlerin yapıldığı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm alanında ekonomik faaliyetler yapılmaktadır. Şimdi bu faaliyetlere yakından bakalım.

Akdeniz bölgesinde tarım: Bu bölgenin ekonomisi tarıma dayalıdır ve tarım geniş yer tutar. Çalışan nüfusun büyük bir bölümü tarım ile uğraşmaktadır. Dolayısıyla ülkemizde tarımdan elde edilen gelirin en yüksek olduğu bölge Akdeniz Bölgesi olarak bilinmektedir. Tarım ürünleri açısından bu bölgede en çok yetiştirilen ürünler buğday, arpa, pamuk, muz ve turunçgillerdir.

Akdeniz bölgesinde hayvancılık: Bu bölgede hayvancılık fazla gelişmediği için ülke ekonomisine de fazla katkı sağlamaz. Yetiştirilen en yaygın hayvan kıl keçisidir.

Akdeniz bölgesinde sanayi: Bu bölgede sanayi daha çok Adana bölümünde gelişmiştir. Adana bölümünde kurulmuş olan fabrikalar dokuma, madeni eşya, tütün, gıda, kimya, suni gübre, plastik, tarım araçları, çimento, cam ve tuğla üretmektedir.

Akdeniz bölgesinde turizm: Bu bölgede turizm daha çok kıyı bölgede gelişmiş olup turizmden elde edilen gelir sıralamasında üçüncü sıradadır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir