İnsan Faaliyetlerinin Çevreye Olumsuz Etkilerini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir

Bu yazımızda insan faaliyetlerinin çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapılabileceği bilgisine ulaşabilirsiniz.

İnsan faaliyetlerinin çevreye olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Kimyasal ve biyolojik silahların kullanılması, bilinçsiz şekilde ağaçların kesilmesi, nükleer denemeler ve nükleer silahlardan yayılan radyasyonlar çevreyi olumsuz etkileyen faktörler arasında sayılabilir. Çevremizin ve doğanın korunması için tek bir çözüm yolu yoktur. Gelecek nesillerimize temiz bir çevre ve dengesi bozulmamış bir doğa bırakmayı herkes ister. İşte tam da bu noktada herkesin bunu sağlamak için elinden geleni yapması gerekir. Aşağıda maddeler halinde insan faaliyetlerinin çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için nelerin yapması gerektiğini bulabilirsiniz.

– Ev, iş yeri, taşıt ve arabalarda petrol ve kalitesiz kömür gibi fosil yakıtlar gerektiği kadar ve bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

– Sanayi ve evsel atıklar çevreye gelişigüzel bırakılmamalıdır.

– Kimyasal ve biyolojik silahlar kullanılmamalıdır.

– Orman yangınları önlenmeli, ağaçlar bilinçsizce kesilmemeli ve bilinçsiz ve zamansız avlanmalardan kaçınılmalıdır.

– Bilinçsiz ve gereksiz tarım ilaçları, böcek öldürücüler, soğutucu ve spreylerde zararlı gazlar üretilip kullanılmamalıdır.

– Nükleer silahlar ve nükleer denemeler ile yayılan radyasyonlar önlenmelidir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir