Youtube Erişimi Engellendi

Beklenen oldu ve YouTube‘ a erişimi için engelleme kararı yürürlüğe girdi. engeli için karar çıktı. Youtube’ a halen erişilebilirken TİB Erişim Engelleme Karar Sorgulama ekranlarından engelleme kararı görülebiliyor. Buda bir kaçsaat içerisinde Türkiye içerisinden Youtube erişimlerinin kapatılacağına işaret şeklinde yorumlanabilir.

TİB’in kararı ile ilgili ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyoruz.

youtube-kapandi

 Yaptığımız kontrollerde bazı operatörlerden erişimin mümkün olmadığı gözükmesi ile birlikte bir çok operatörden henüz engelleme gerçekleşmemiş. Fakat son gelen yasa tasarısındaki maddeye göre 4 saat içerisinde tüm operatörlerin bu yasağı hayata geçireceği beklenmektedir.

youtube-engel-640x162

Youtube ile ilgili karar metni aşağıdaki gibi;

youtube-engel-detay
Yukarıdaki ekran görüntüsünde karar bölümünde de belirtildiği üzere engelleme Twitter için olduğu gibi mahkeme kararı ile değil, idari tedbir amacı ile konulmuş bir karar olarak gözükmektedir.

Açıklama tam metni bu şekildedir.

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (youtube.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 27/03/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-48125 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

(After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (youtube.com) according to Decision Nr. 490.05.01.2014.-48125 dated 27

Gelen yeni bilgiler ile birlikte Youtube erişim engellenmesi haberimizi güncellemeye devam edeceğiz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir