AIDS, Su Çiçeği, Verem ve Çocuk Felci Gibi Hastalıklar İle İlgili Bilgi

Bu yazımızda AIDS, su çiçeği, verem ve çocuk felci gibi hastalıklar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

AIDS İle İlgili Bilgi

HIV adı verilen bir virüs mikrobunu içinde barındıran AIDS hastalığı çok tehlikeli olan bulaşıcı bir hastalıktır. Kişi bu mikrobu kaptığında bağışıklık sistemi virüse karşı savaşamaz ve git gide hastanın bağışıklık sistemi çöker. Kimi zaman AIDS sebebi ile vücutta kanserin meydana geldiği de görüşmüştür. Bu hastalığın tedavisi henüz yoktur. Ancak DDC ve DDI gibi ilaçlar hastalık süresince bir nebze olsun hastaya iyi gelmektedir.

Su Çiçeği Hakkında Bilgi

Su çiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve genellikle 5 yaş civarındaki çocuklarda görülür. Su çiçeği geçiren hastanın derisinde döküntüler meydana gelir. Döküntüleri baş ağrısı, halsizlik ve ateş izlemektedir. Su çiçeğine karşı mutlaka aşı olunması gerekir.

Verem Hakkında Bilgi

Verem yani diğer bir adıyla tüberküloz bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte ölümcüldür. Hastalığa sebep olan  virüse en çok akciğerlerde rastlanır.  Erken ve yeterli tedavi ile hastaların kurtulma şansı bulunmaktadır.

Çocuk Felci Hastalığı Hakkına Bilgi

Bu hastalığa çocuk felci virüsü neden olur ve bulaşıcı bir hastalıktır. Baş ağrısı, halsizlik, ateş ve kusma bu hastalığın belirtilerindendir. Bununla birlikte boyunda ve kollarda sertliklere rastlanır. Hastalık genellikle ağız yoluyla bulaşır. Hastalık süresince kas hareketlerini sağlayan sinir hücreleri zarar görebilir. Bu zarar kalıcıdır ve hastanın felç kalmasına neden olur.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir