Geleneksel Türk Tiyatrosu İle Modern Türk Tiyatrosu Arasındaki Farklar Nelerdir

Bu yazımızda geleneksel Türk tiyatrosu ile modern Türk tiyatrosu arasında ne gibi farkılıklar olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Geleneksel Türk tiyatrosunda meddah ve orta oyunu gibi türler yer almaktadır. Bu tür tiyatrolardaki amaç izleyenleri güldürmektir. Oyunlarda yanlış anlaşılmalar ve şiveler kullanılarak çeşitli temalar işlenilir. Adından da anlaşılacağı gibi geleneksel Türk tiyatrosunda batıya ait akımlar yer almaz. Oyunlardaki kahramanlarda çoğunlukla tip özelliği görülürken olay örgüsünde ayrıntılara çok fazla yer verilmemektedir. Geleneksel Türk tiyatrosu sözlü geleneğe bağlı olarak oluşmuştur.

Modern Türk tiyatrosunda izleyiciler farklı duygular yaşarlar. Modern Türk tiyatrosundaki oyunlarda halk güldürülürken aynı zamanda çeşitli konularda ders alır. Oyunlarda halkın sorunları dile getirilir. Bireylerin duygusal ve psikolojik yönleri ortaya konur. Bu oyunlarda batıya ait edebi akımlara rastlamak mümkündür. Tiplerin yanı sıra karakter özelliği taşıyan kahramanlar da oyunlarda yer alır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir