Bakteriler Olmasaydı Ne Olurdu

Bu yazımıza bakterilerin önemine ve bakteriler olmasaydı hayatımızda ne gibi değişikliklerin olacağı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Bakteriler Olmasaydı Ne Olurdu?

Tek hücreli mikroskobik canlılara bakteri denmektedir. Bitkilerde, hayvanlarda, doğada, ,insanlarda, havada, suda ve toprakta bakteriler bulunmaktadır. Peki bakteriler olmasaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Bakteriler zararlı ve yararlı bakteriler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yararlı bakterilerin insan vücudunu için çeşitli faydaları olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte günlük hayatta severek yediğimiz yoğurt, turşu ve sirke gibi besinlerin oluşumunda bakteriler önemli bir yere sahiptir.

Bakteriler zararlı canlıları öldürmektedirler. Bakteriler olmasaydı doğada ve insan vücudunda zararlı canlılar türerdi. Dünya üzerinde biriken atık maddeler eğer bakteriler olmasaydı ayrışamazdı. Bununla birlikte bilindiği gibi bazı bakteriler ilaç ve antibiyotik yapımında kullanılmaktadır ve bu ilaçlar çeşitli hastalıkları tedavi etmektedir. Bakteriler olmasaydı bu ilaçlar üretilemez ve hastalıklar tedavi edilemezdi.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir