Atların Barınma ve Çoğalma Şekli

Bu yazımıza atların barınma ve çoğalma şekline dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Atların Barınma ve Çoğalma Şekli

Atların küçük başları ve kısa kulakları vardır. Bununla birlikte bir yeleye ve uzun kıllardan oluşan bir kuyruğa sahip olan atların ömrü 40 ile 60 sene arasında değişmektedir. Atlar insana sadık olmasıyla ve insana hizmet etmesi ile bilinen çok yetenekli hayvanlardır. İnsanların savaş meydanlarındaki sağ koludur.

Bedenlerine kıyasla atların mideleri küçüktür. Atlara mide ve sindirim yapılarından dolayı sıklıkla yem verilmesi gerekmektedir. Elbette ki bu yemleme sıklığı belirli zaman aralıklarında olmalıdır. Atlar su ve kuru otla beslenirler.

Yabani atlar ve evcil atlar olmak üzere atlar iki gruba ayrılmaktadır.Vahşi at türleri Avusturalya, Asya ve Amerika’daki geniş boz kırlarda barınırken evcil atlar haralarda yetiştirilir. Bununla birlikte genel olarak atların barındığı yere tavla denmektedir. Açık ve kapalı olarak iki çeşit tavla bulunmaktadır.

Atlarda gebelik süresi 11 aydır. Tıpkı diğer memeli canlılar gibi atlar da üreme hücreleri ile çoğalmaktadırlar. Diğer canlılardan farklı olarak atlar yeni doğmuş yavrularını çok az bir süre besler.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir