Türkiye’de Yerleşmelerin Deniz Kıyısında Yoğunlaşmasının Nedenleri Nelerdir

Bu yazımızda Türkiye’de yerleşmelerin deniz kıyısında yoğunlaşmasının nedenlerinin neler olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de Yerleşmelerin Deniz Kıyısında Yoğunlaşmasının Nedenleri Nelerdir?

Türkiye’nin nüfus yapısına bakıldığında yerleşmelerin daha çok deniz kıyılarında yer alan bölgelerde yoğunlaştığı görülür. Ülkemizde yerleşmelerin deniz kıyısında yoğunlaşmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi deniz kıyısında yer alan bölgelerin iklimlerinin sert olmaması ve yaşama elverişli olmasıdır. Bu bölgelerde kışlar çok sert geçmez ve fazla kuraklık yaşanmaz. Buna bağlantılı olarak da bitki örtüsü ürün yetiştirmeye elverişlidir. Ilıman iklime sahip kıyı şehirlerinde birçok bitki yetiştirilebilmektedir.

Deniz kıyısında yerleşmenin yoğun olmasının bir nedeni de bu bölgelerde turizmin gelişmiş olmasıdır. Yazları piyasanın canlandığı ve turistlerin akın ettiği deniz kıyılarındaki bölgelerin halkı da yaz sezonlarında daha fazla iş olanağı bulabilmektedir. Bu bölgelerde yaşayan insanların ayrıca yaz aylarında bir başka şehre tatile gitmesine gerek kalmaz.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir