Anadolu Selçuklu Devletinin Yıkılma Nedenleri

Bu yazımızda Anadolu Selçuklu devletinin yıkılmasındaki nedenlerin neler olduğu bilgisine maddeler halinde ulaşabilirsiniz.

Anadolu Selçuklu Devletinin Yıkılma Nedenleri Nelerdir?

Anadolu Selçuklu devleti 1077 yılında Anadolu’da kurulmuş güçlü bir devlettir. Bu devlet yaklaşık olarak üç yüz yıl ayakta durmuş ancak sonrasında çeşitli sebeplerden dolayı yıkılmaya maruz kalmıştır. 1308 yılında yıkılmış olan Anadolu Selçuklu devletinin yıkılmasında çok çeşitli faktörler rol oynamıştır. Böylesine güçlü bir devletin sonrasında yıkılmasının sebepleri şunlardır:

Anadolu Selçuklu devletinin yıkılmasının nedenleri:

– Fatimiler ile süregelen çatışmalar ile birlikte Haçlı Seferleri Anadolu Selçuklu devletinin zayıflamasına neden olmuştur.

– Atabeylerinin bağımsız hareket etmelerinin sonucunda ve taht kavgaları nedeniyle Anadolu Selçuklu devletine merkezi otorite hızla azalmıştır. Bunda şehzadelerin ayaklanmaları da etkili olmuştur.

-Şehzadelerin ayaklanması toprağın hanedan üyelerinin ortak malı sayılması anlayışından sonra gerçekleşmiştir ve bu devletin yıkılmasında önemi bir neden olmuştur.

– Kötü yönetim, Abbasi halifeliğini yönetmek için girişilen büyük mücadeleler ve Batınilik hareketleri devletin yıkılmasında rol oynayan nedenler arasındadır.

 

One Response
  1. 1 Aralık 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir