Fizikte Temel Kuvvetler

Kütlesi olan cisme hareket özelliği kazandıran , cisim hareket ediyorsa durduran, duruyorsa hareket ettiren şekil ve yön değişikliyle kendini gösteren etkiye kuvvet denir. Kuvvet; doğrultusu, büyüklüğü ve yönü ile vektörel bir niceliktir.

Baryon,mezon ve lepton gibi kuantumların birleşmesiyle oluşur.

Kuvvet çeşitleri

1. Elektromanyetik Kuvvetler
2. Şiddetli Nükleer kuvvetler
3. Kütle çekim kuvveti
4. Zayıf Nükleer kuvvetler

1. Elektromanyetik Kuvvetler:

Yüklü parçacıkların birbirleriyle etkileşim sonucunda elektrik kuvvetler oluşur. Parçacıkların hareket etmesiyle manyetik alan kuvveti oluşur. Kütle çekim kuvvetinde mesafe sonsuzdur.

2. Şiddetli Nükleer Kuvvetler

Mezon ve baryonları etkileyen kuvvetlerdir. Çekirdekte bulunan pozitif protonların göndermeyen kuvvettir .  Bu durum yüksek nükleer kuvvetin keşfini sağlamıştır.

3. Kütle Çekim Kuvveti

Kütle çekim kuvveti yer çekim kuvvet olarak da bilinir. Şiddet olarak en zayıf kuvvettir. Etki alanı mesafesi sonsuzdur. İki kuvvetin birbirine uyguladığı kuvvetin ölçülmesi çok zordur , yüksek teknoloji ile üretilmiş çok hassas cihazlar ile ölçülebilir.

4. Zayıf Nükleer kuvvetler

Zayıf nükleer kuvvet kütle-çekim kuvvetinden 10 üzeri 32 kat daha büyüktür. Zayıf kuvvet baryon,lepton ve mezon gibi parçacıklara etki eder. Zayıf nükleer kuvvetin menzili kısadır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir