Kağıt Üretimi Nasıl Yapılır

Günümüzde kağıt birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle ofis ortamları, süs eşyalarının yapımı, ürün paketlemeleri , ev dekorasyonları gibi bir çok alanda hammadde olarak kağıttan faydalanılmaktadır.

Kağıt; ilk çağlarda taşlar üzerine,çağlar ilerledikçe ağaç kabuklarına , yapraklara ve duvarlara, farklı toplumlar farklı araçlara yazı yazmak için kullanırlardı. Örneğin Bizanslılar kurutulmuş hayvan derilerine , Babilliler ise kil tuğlalarına yazı yazarlardı.

Günümüzde kullandığımız kağıda yakın özellikte olan, bitki liflerinden yararlanarak üretilen kağıt Çi’de yaşayan memur Ts’ai tarafından bulunmuştur. Avrupa’da kağıt üretimi 1151 de İspanya’da yapılmıştır. ilk kağıt fabrikası 1798 yılında açılmıştır.

Ülkemizde ise kağıt üretimi 15.yy’ da kağıthane de yapılmıştır, daha sonra kağıt üretimi Beykoz ve Yalova’da devam etmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra ilk kağıt fabrikası 1934 yılında izmit’te açılmıştır. İlk türk kağıdı 18 Nisan 1938 yılında üretilmiştir.

Kağıt üretiminde buğday,arpa,çavdar ve pirinç gibi tahılların saplarından ve pamuktan elde edilen lifli maddelerden yapılan beyaz hamur  kullanılmaktadır. Kağıt yapımında ağaç ana ham madde iken kağıdın kalitesini ise kullanılan lifin türü, hazırlanış biçimi ve hazırlanış esnasında kullanılan mekanik ve kimyasallar maddelerin içine katılan malzemeler belirler.

Fourdriniert makinası kağıt üretiminde en çok tercih edilen cihazdır. Cihaz adını 1803’te Hertfordshire’de bu makineyi yapan kırtasiyeci iki kardeşten almıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir