Kolon Kanseri

Teknolojinin gelişmesi ile sağlık alanında yapılan bilimsel araştırmalarda kolon kanserinden korunma ve riskin en aza indirilmesi ile ilgili alınacak önlemler aşağıda sıralanmıştır.

1- Kolon kanseri için kontrollerinizi gerçekleştirin ;

Teknolojik görüntüleme cihazları ile bulunan polipler hücrelerin kanser hücresine dönüşmeden önce yok edilmesi sağlanabilir. Kolon kanserini bu cihazlar ile erken teşhis edip tedaviye başlamak çok daha etkili olmaktadır. Kanser birliği kuruluşları 50 yaşını aşmış insanların bu testleri yapmasını öneriyor.

2- Egzersiz ;
Ofis ortamlarında çalışan insanların kolon kanseri olma riski yüksektir. Hareketsiz ortamlarda çalışanların mutlaka hareket etmesi gerekmektedir,özellikle spor riski düşürmeye yardımcı olur.
3- Kilo problemi ;

Sağlıksız beslenen ve obez olan insanlarda kolon kanseri riski artmaktadır. Düzenli beslenerek ve spor yapılarak riski azaltabilirsiniz.

4-Sigara kullanımı;
Sigaranın vücudun tüm organlarınına zarar verdiği gibi kolon kanserinede zemin hazırlamaktadır. Sigara içenlerin , sigara içmeyenlere oranla kolon kanserinden ölme riskleri çok fazladır.

5- Alkol kullanımı ;
Alkol, kolon kanserinin başlıca tetikleyicisidir. Aşırı alkol kullanımı kolon kanserinden ölüme sebebiyet vermektedir. Bayanların günde 1, erkeklerin günde 2’den fazla alkollü içecek içmemeleri gerekir.

6- Sebze,Meyve ve Tahıl
Liflerden oluşan destek ürünleri almak yerine meyve ve sebzelerin bol kullanılmasının kolon kanseri riskini çok düşürdüğü gözlemlenmiştir. Özellikle kırmızı et ve işlenmiş etin mümkün olduğu kadar az tüketilmesi gerekir.

Yapılan araştırmalarda kolon kanseri görülen insanların 50 yaş üzeri olduğu gözükmektedir. Aynı zamanda aileden birinin kolon kanseri olması da riski artırmaktadır. İnsanların kolon kanseri olmadan belli zamanlarda düzenli olarak muayene olması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir