Ticaret Yaptığımız Ülkelere Alıp Sattığımız Ürünler Nelerdir

Bu yazımızda ticaretini yaptığımız ülkelerden aldığımız ve bu ülkelere sattığımız ürünlerin neler olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ticaret Yaptığımız Ülkelere Alıp Sattığımız Ürünler Nelerdir?

Türkiye hem yabancı ülkelerden ihtiyaç duyduğu çeşitli ürünleri satın alır hem de diğer yabancı ülkelerin ihtiyacı olduğu ürünleri onlara satar. Türkiye’nin diğer ülkelere ürün satması yani ihracatı çok fazla değildir. Ancak yine de çeşitli ürünler çeşitli ülkelere satılır. Ülkemiz madencilik alanında, tarım alanında ve imalat sanayi alanında çeşitli ürünleri dış ülkelere satar, yani ihraç eder.

Dış ülkelere ihraç edilen ürünler arasında krom, bor, bakır, civa, pamuk, tütün, incir, üzüm, zeytin, buğday, arpa, turunçgiller, şeker, lastik, çimento ve orman ürünleri sayılabilir. Bu ürünleri ihraç ettiğimiz ülkeler ABD, Almanya, İspanya, İngiltere, İtalya, Hollanda ve Rusya’dır.

Dış ülkelerden satın aldığımız yani ithal edilen ürünler ise kahve, kauçuk,muz, ham petrol, suni gübre, ilaç, boya, sanayi ham maddeleri ve madeni yakıtlar bulunmaktadır. Bu ürünlerin satın alındığı ülkeler ise Almanya, İtalya, Fransa , Rusya ve İngiltere’dir.

 

One Response
  1. 10 Şubat 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir