Betimleyici Anlatım ve Örnekleri

Bu yazımızda betimleyici anlatımın ne olduğu bilgisine ve betimleyici anlatım örneklerine ulaşabilirsiniz.

Betimleyici Anlatım Nedir?

Betimleyici anlatım tekniğinde yazar herhangi bir yerin ya da bir varlığın özelliklerini ve görünüşünü gözümüzde canlandıracak şekilde ifade eder. Betimleyici anlatım tekniğinde anlatılan varlıklar ve ortamlar adeta donmuş bir vaziyettedir. Bir metnin betimleyici anlatım tekniği ile yazılıp yazılmadığını anlamak için metnin içerisinde kullanılan sıfatların çokluğuna bakabiliriz. Eğer bir metinde fazlaca sıfat kullanılmışsa bu metin betimleyici anlatım tekniği ile yazılmıştır diyebiliriz.

Betimleyici Anlatım Örnekleri

1) Güneş sanki bugün Nuran için doğmuş gibiydi. Nuran’ın o simsiyah saçları narin bir biçimde omuzlarından aşağıya düşüyordu. Ara sıra esen rüzgar saçlarını omuzlarında sıyırıyordu. Her zamankinden farklı bir ruj sürmüştü bugün. Bu kez dudakları kayısı rengindeydi. Güneşin yansıması ile birlikte dudakları da tıpkı gözleri gibi pırıl pırıl parıldıyordu Nuran’ın. Ah Nuran, ne de güzeldin o gün!

2) Bahar geldiğini nasıl da belli ediyordu. Kuşlar cıvıldıyordu yer yerde. Deniz hiç olmadığı kadar maviydi. Çiçekler tüm renklerini cesurca gösteriyordu bizlere. Ağaçlar her zamankinden daha yeşil, gökyüzü her zamankinden daha maviydi o gün…

 

4 Yorum
  1. 6 Nisan 2016
  2. 2 Mayıs 2017
  3. 15 Ekim 2017
  4. 22 Ekim 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir