Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizel bir araca mı sahipsiniz? Peki dizel araç kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 • İlk çalıştığında motor soğuk olacağı için aracı zorlamamak adına dizel araç kullanırken motoru çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirin ve ışıkların sönmesini bekleyin.
 • Tek seferlik kullanılan yakıt bile motorda ciddi hasarlara sebep olabileceği için kalitesiz yakıt kullanmayın.
 • Dizel motorlarda yapılan en büyük hatalardan biri aracı vurdurmaktır. Motor çalışır vaziyette ise yeni dizel araçlarda yağ basıncı oluşmaz. Yağ basıncı oluşmadığı için vurdurma sırasında dizel pompasına aşırı yük biner ve ciddi zararlar meydana gelir. Araçların kullanım kılavuzunda da bu nedenle “aracı ittirerek çalıştırmayın” yazar.
 • Dizel araçların düzenli olarak servise gitmesi gerekir. Düzenli bakım dizel araçlar için normal araçlara göre daha fazla önem teşkil eder.Bunun nedeni ise dizel yakıtların diğer yakıtlara oranla daha fazla partikül taşıması. Partiküller zamanla mazot filtresinde birikerek aracın performansında azalmalara sebebiyet verir.

Turbo Dizel Araç Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler;

 • Araç turbo dizel motora sahip ise gaz verilerek ısıtılmamalıdır. 30 saniye rölantide motoru çalıştırmak yeterli olacaktır.
 • Motor soğukken yüksek devire çıkacağı ve yüksek basıncın oluşmasında sebep olacağı bu durum turbo türbinlerine zarar vereceği için motor yüksek devirde kullanılmamalıdır. Yani motor soğukken 2500 deviri aşmamanız gerekir.
 • Turbo araçları nasıl çalıştırdığınız kadar nasıl stop ettirdiğiniz de önemli. Motor çalışırken turbo türbinlerini birbirine bağlayan milin yağlanmasından dolayı nasıl ilk çalıştırmada motorun gaz verilmeden önce ısıtılması gerekiyorsa stop ederken de motorun en az 30 saniye gaz verilmeden çalıştırılması gerekmektedir. Kontak kapatılınca motorun durmasına bağlı olarak yağlanma da durur fakat turbo yağsız olarak bir süre daha döner ki bu durum da turboya büyük zararlar verebilir. Bu zararı engellemek için motor stop edilmeden önce rölantinde bir süre çalıştırılmalı ve turbo türbinlerinin normal devire inmesi beklenmelidir.
 • Turbo dizel aracı ekonomik olarak kullanabilmek için maximum tork durumuna dikkat etmekte fayda var. Dizel araçlarda maximum tork gücü üreten devir aralığını geçmemek gerekir. Genellikle turbo dizel araçlarda maximum güç 1750 ile 3750 devirleri arasında üretildiği için bundan fazlası gereksiz ve zararlı olacaktır.
 • Bu araçlarda kalkış yaparken kesinlikle rölanti 1000 devire düşürmeyin aksi taktirde aracın mazot pompası zarar görebilir. Ayrıca turbo yüksek basınç altında kalacağı için rölantide giderken gaz pedalına aniden abanmayın.
 • Dizel araçlar iyice ısıtıldığında aracın performansında artış gözlenir.
 • Dizel araçlar yoğun trafikte yüksek devirlerde kullanılmamalı ve sakin bir sürüş tercih edilmelidir.
 • Sert kullanıldığı zaman dizel araçlarda bir miktar yağ azalması normaldir. 500 km lik bir yolu ortalama 170-180 km ile giderseniz menzile vardığınızda yağ çubuğunuza bakmanızda ve aracı bir süreliğine rölantide çalıştırmanızda fayda var.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir