Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

normal1Bebeğin vajinal yolla doğmasına normal doğum adı verilmektedir. Normal doğum en doğal yöntem olmakla birlikte bu fizyolojik bir süreç olarak karşımıza çıkar. Normal doğumun ardından anne birkaç saat içinde günlük hayatına geri dönebilir ve bebeğini emzirmeye başlayabilir. Kasılma ile birlikte annenin göğsüne süt gelir. Bu doğumda anne ve bebek hastanede 24 saatten fazla kalmaz.

Anne için en güzel doğum olan normal doğum bebek için de faydalıdır. Bebeğin doğumu esnasında büzüşen akciğerleri doğumdan sonra nefes almaya hazırlıklı hale gelir. Bununla birlikte anne ve bebek arasında meydana gelecek duygusal bağ da bu doğum sayesinde daha kuvvetli olacaktır.

Normal doğum esnasında gelişebilecek herhangi bir problem bu doğumun dezavantajı olarak görülebilir. Başlangıçta her şey normal olsa da doğum esnasında terslikler yaşanabilir. Doğum esnasında yaşanacak problemler ile doğum süresi uzayabilir, bebeğin kalp atışlarında yavaşlama gözlemlenebilir. Bu sebeple normal doğumda her zaman bir acil sezaryen tedbiri olmak zorundadır. Doğumun uzaması sebebiyle oksijensiz kalan bebekte ilerleyen dönemlerde zeka problemleri ortaya çıkabilir. Ikınma yetersiz olduğunda bebek vakumla alınmak zorunda kalınabilir.

Normal doğumun bir diğer olumsuz tarafı annede görülecek yırtıklardır. Bu yırtıklar ileriki yıllarda bile anne için büyük problem oluşturabilir. Vajina ve bağırsaklar arasında milimetrik bir yol açıldığında anne dışkılama sorunu yaşayabilir. Bu da çok uzun bir tedavi süreci gerektirir. Yine anne ileride idrar kaçırma sorunuyla karşılaşabilir. Ancak bu problemler nadir olarak görülmektedir.

Normal doğum esnasında gerçekleşen yırtıklar düzenli pansumana ihtiyaç duyar ve iyileşme süresi yedi-on gün arasında değişir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir