Çini Sanatı Hakkında Bilgi

Çini kelimesi Farsça kökenli bir kelime olup ”Çin işi” veya ”Çin porseleni” anlamlarını taşımaktadır.

M.Ö 3000’lere kadar dayanan ve bugünlere kadar varlığını koruyabilmiş bu meşakkatli el sanatı, en yaygın biçimde Osmanlı döneminde kullanılmıştır. Çini sanatının Osmanlıdaki ilk örnekleri İznik ve Bursa’da görülmüştür. O dönemde yapılmış olan bir çok cami ve türbeye baktığımızda hemen hemen hepsinde bu sanatın varlığını görmemiz mümkündür.
Bu sanatla uğraşmak belirli bir yetenekten ziyade bolca zaman ve sabır gerektirmektedir. Harcanan bu zamanın sonucunda ise hiç beklenmediği kadar güzel şeylerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.
Çini,pişirilen toprağa şekil vermek olarak bilinmektedir. Şekil verilen bu toprağı süsleme işine ise ”Çinicilik” denir. Çini sanatı mimarinin yanı sıra tabak,vazo veya kap-kacak gibi eşyaların yapımında da kullanılmaktadır. Çini sanatında çoğunlukla çiçek,ağaç ve hayvan motiflerine ağırlık verilmiştir. Bunların dışında geometrik sembollerde sıkça görülen motifler arasında yer alır. Bu eşyalar genelde süs olarak kullanıldığı için,sofra eşyası olarak kullanmak sağlık açısından sakıncalıdır. Çini sanatının en bilindik ustaları ise Mimar Sinan ve Baba Nakkas’dır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir