Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

sacdokulmesi1Hepimiz saçımıza ayrı bir itina gösteririz. Fakat bu kadar özen göstermemize rağmen bazı nedenlerden dolayı erken yaşta bile saç dökülmesine maruz kalırız. Bu dökülmeleri önlemek için en başta yapmamız gereken şey saç dökülmesine neyin neden olduğunu bilmektir.

Uzmanların açıklamalarına göre normal bir insanda günde 50-100 saç telinin dökülmesi olasıdır ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Saçlarımız ayda 1 cm kadar uzama gösterir ve bu uzama evresi 2-8 yıl sürer. Saçlarımız böyle sürüp giden bir döngüye sahiptir. Bu döngülerini tamamladıklarında ise dökülmeye başlarlar. Şimdi bu dökülmelere neden olabilecek başlıca sebeplere ve bunların tedavilerine göz atalım.

1-Genetik Sebepler; Saç dökülmelerinin en sık rastlanan sebepleri arasına girer. Eğer ailenizin saç dökülmesi gibi problemleri varsa büyük olasılıkla sizde de görülmesi mümkündür. Bu genetik sebeplere çare bulmanın imkanı yoktur.

2-Psikolojik Sebepler ; Stres ve üzüntü saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Bu problemi yaşayan insanların bunu sorun haline getirmesinden ötürü dökülmenin artması mümkündür.

3- Kimyasal Sebepler; Güzelleşmek adına kullandığımız kozmetik ürünlerin saç köklerine verdiği zarardan ötürü dökülmeler meydana gelir. Aynı zamanda kemoterapi tedavisi gören ve doğum kontrol hapı kullanan insanlarda da sıkça saç dökülmeleri meydana gelir.

4- Vitamin ve Protein Eksikliği ; A vitamini, protein ve demir gibi eksiklikler sonucunda saç kökleri beslenemez ve dökülürler. Beslenmemize dikkat edersek bu sorunda kolaylıkla ortadan kalkacaktır.

5- Doğum Sonrası Dökülme; Adından da anlaşılacağı üzere doğum sonrası vücutta değişen hormonal yapıdan kaynaklanmaktadır. Etkisi çok uzun sürmez.

6- Alopesi areata (Saçkıran); Saç ve vücut kıllarında yama biçiminde, para büyüklüğünde açıklıklar oluşmaktadır. Her yaş grubunda görülebilir. Halk arasında sarımsağın başa sürülmesiyle bu rahatsızlığın tedavi edildiğine inanılmaktadır.

7- Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopsi); Erkeklerde ve kadınlarda en sık rastlanan saç dökülmesi türüdür. Bu tür saç dökülmeleri alın veya başın orta kısmında zamanla açıklıklar meydana gelir. Bu dökülmelerde ilaç tedavisine başvurulur. Bu uzun bir süreçtir ve ilacı bıraktığınız taktirde tekrar dökülmeler meydana gelir.

One Response
  1. 2 Haziran 2014

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir