Apandisit Nedir

Apandis; karnımızın sağ alt kısmında, kalın bağırsağın başladığı yerde, kör bağırsağın sonunda solucana benzeyen bir organımızdır. Boyutu 6-9 cm civarında olup görevi tam olarak bilinmemektedir. Fakat bazı maddeler salgıladığı ve bunlarında bağışıklık sistemiyle ilgili olduğu sanılmaktadır. Bu organımızın yokluğunda herhangi bir sorun meydana gelmez, apandis olmadan da hayatımıza devam edebiliriz.
Apandisin iltihap kapıp kökünün tıkanması sonucunda oluşan duruma ise ”Apandisit” denilmektedir. İstatistiklere göre bu iltihaplanmanın 10-17 yaşlar arasında sıklıkla meydana geldiği ve yaş ilerledikçe bu durum erkeklerde daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Bu tedaviye geç kalınırsa sonuçları pek de iç açıcı olmayıp daha da kötü sonuçlara yol açabilir.
Peki apadisimiz iltihaplanırsa bu durum kendini nasıl belli eder bunu açıklayalım. Bu iltihaplanmada karın ağrısı en belirgin şikayettir ve başlangıç aşamasında göbek çevresinde belli belirsiz bir ağrı kendini gösterir. Zaman geçtikçe bu ağrı karın bölgemizin sağ alt kısmında şiddetli bir şekilde hissedilmeye başlar. İlerleyen saatlerde hastada kusma, ateş ve iştahın kapanması gibi belirtiler görülür. Hasta genellikle bacaklarını karnına doğru çektikçe bir rahatlama hisseder. Fakat bu geçici bir rahatlamadır.
Eğer sizde böyle bir ağrı yaşıyorsanız vakit kaybetmeden en yakınınızda ki sağlık merkezine başvurun.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir