Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar genellikle deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeye çalışırlar. Her şeyi merak eden ve sorgulayan bir yapıya sahiptirler. Onların bu merakını ve öğrenme heveslerini doğru oyuncak seçimleriyle giderebiliriz. Oyuncaklar; bebekler ve çocukların yanı sıra ebeveynler için de oldukça önemlidir. Çocukların gelişim aşamasında oyuncakların sadece eğlence amaçlı olmayıp aynı zamanda eğitici ve geliştirici özelliği de göz önüne alınmalıdır.

1-İlk olarak bebeğiniz 3 yaşına kadar hızlı bir şekilde gelişir. Bu yüzden bebeğinizin yaş grubununa ait oyuncaklar alınmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

2-Alacağınız oyuncak bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler nitelikte olmalıdır. Ahşap yapboz, oyuncak bloklar, boya kalemleri, farklı ebatlarda ki toplar, üç tekerlekli bisikletler bu nitelikte oyuncaklardır.

3-Oyuncağın büyüklüğüne ve şekline de dikkat etmek gerekir. Kolayca kavranabilen, tüysüz, keskin kenarlara sahip olmayan oyuncaklar tercih edilmelidir. Aynı zamanda yatağının üstüne asılan oyuncağın boyu da bebeğinizin yetişemeyeceği kısalıkta olmalıdır.

4-Oyuncağın üretildiği malzeme boya veya kimyasal madde içermemiş, metal olmayan ve bebeğinizin o oyuncağı ısırmasına karşın parçalanmayacak şekilde üretilmiş olması gerekmektedir.Aksi taktirde bunların dışında ki oyuncaklar kanserojen madde içerebilir. Ayrıca aldığınız oyuncaklar sağlam olmalıdır.

5-Ona uzun süre kullanabileceği türden oyuncaklar almaya özen gösterin. Bu şekilde çocuğunuza sahiplenme duygusunu aşılamış olacaksınız.

Ayrıca şu konulara da dikkat edilmesi gerekir. Çocuğunuzun odasını oyuncaklarla doldurmayın, birkaç oyuncak onun için yeterli olacaktır. Bu sayede çocuğunuzda dikkat eksikliğini önlemiş olursunuz. Oyuncaklarını bir oyuncak sepetinde saklayın. Aksi taktirde dışarıda duran oyuncaklar çeşitli görünmez kazalara neden olabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir