Deprem Şiddetleri

Deprem, yer kabuğunda ki beklenmedik şekilde oluşan sismik dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Deprem yer sarsıntısı ya da zelzele olarak da bilinir. Depremin şiddetini ölçen alete sismograf denir. Deprem şiddetleri 12 grupta incelenmektedir.

1 Duyulmayan: Bu şiddette bir deprem insanlar tarafından hissedilmez. Yalnızca sismograflar tarafından kayda geçer.

2 Çok Hafif: Bu şiddette ki depremleri hisseden insan sayısı çok azdır.Herhangi bir şekilde zararı yoktur.

3 Hafif: Aynı şekilde bu şiddetti de az sayıda insan hisseder.Bu sarsıntı dışarıdan geçen bir kamyonun yapmış olduğu sarsıntı gibidir.

4 Orta Şiddetli: Bu şiddette evin içerisinde ki bazı eşyalar sallanır ve evde bulunan çoğu kişi bu sarsıntıyı hissedebilir.

5 Şiddetli: Uyuyan insanı uyandıracak kadar şiddetlidir. Evlerde ve dışarıda bulunan herkes hisseder. Evler ve binalar titrer. Hayvanlar huysuzlaşır.

6 Çok Şiddetli: İnsanlar evlerinden dışarıya kaçarlar. Binalarda hafif ve orta dereceli hasarlar oluşur. Mobilyalar yerlerinden oynar.

7 Hasar Yapıcı: Çoğu insan oturduğu yerden kalkamayacak durumda olur. Herkes panik yapar. Araç kullanan kişiler fazlaca hissederler. Bazı binalarda büyük hasarlar görülür. Suların çalkalanıp bulanmasına neden olur.

8 Yıkıcı: Ağaç dalları kırılır. Tüm mobilyalar hareket eder. Göl suları bulanıklaşır. Binalar yıkılır ya da büyük ölçüde zarar görürler. Yer kaymaları meydana gelebilir.

9 Çok Yıkıcı: Toprak altında ki boruların kırılmasına yol açar. Neredeyse tüm binalar yıkılır. Yollarda bozukluklar meydana gelir.Demir yolları bükülür. Düzlük yerlerde su taşmaları görülür. Sularda büyük dalgalanmalar oluşur.

10 Ağır Yıkıcı: Baraj ve köprüler büyük hasar görür. Yollarda kasisler ve yarım metre genişliğinde çatlaklar oluşur. Heyelanlar oluşabilir. Göl suları karaların üzerine taşar.

11 Çok Ağır Yıkıcı: Yollar kullanılamaz bir hal alır. Geniş yarıklar meydana gelir.

12 Yok Edici: Tüm yapılar baştan aşağı yıkılır. Yeryüzü neredeyse tamamen değişir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir