Gülmenin Faydaları Nelerdir

Günlük hayatımızda yoğun iş stresi veya başka nedenlerden dolayı gülmeye bile fırsat bulamadığımız olur.Bu durum sıkıntılarımızı daha da arttırıp ikiye katlamamıza yol açmaktadır. Uzmanlar bu anlık olayın insanlar üzerindeki sayısız faydalarından bahsederken bizim hala bu duruma ayak diretmemiz bile trajikomik bir olaydır. Gülme eylemini çok mutlu ve komik bir an olduğunda gerçekleştiririz. Bu kadar eğlenceli bu eylemin birçok yararı vardır. Bu yararları öğrendikten sonra gülmenize daha fazla önem vereceksiniz.

1- Bağışıklık sistemimizin daha düzgün çalışmasını sağlar.

2- Hastalıklara karşı savaşan hücrelerin sayısının artmasına yardımcı olur.

3- Güldüğümüz anda yüz çevresinde en az 15 kas çalışır.

4- Vücutta endorfin salgılanmasını sağlar. Bu sayede hem vücut ağrılarınız hafifler hemde mutlu olmuş olursunuz.

5- Damarları genişletir ve kan dolaşımını hızlandırır.

6- Vücuda jimnastik yaptırır. Vücudun üst kısmındaki sinirlerin, kasların ve organların egzersiz yapmasını sağlar ve bu sayede kalori yakmanıza da yardımcı olur.

7- Özellikle ruhsal ve psikolojik bozuklukların tedavisinde gülme eylemi sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

8- Cinsel yaşantıya pozitif bir yön verir.

9- Kişinin kendine olan güvenini arttırdığı gibi korkularının da azalmasını sağlar ve ikili ilişkilerde ki iletişimi arttırır.

10- Son olarak da tahmin edileceği üzere stresi azaltıp, stresle birlikte ortaya çıkan hastalıklarında engellenmesini sağlar.

Sonuç olarak bu eylemin hayatımızı olumlu şekilde etkilediği tartışmasız ortada. Bu nedenle gülümsemek için veya yüzünüzde küçük bir tebessüm oluşturmak için kendinize imkan yaratmaya özen gösterin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir