Ormanlardan Hangi Ürünler Elde Edilmektedir

İnsan yaşamı için solunum faktörü en başta yer alır. Solunum yapabilmek için de oksijene ihtiyacımız vardır. İşte burada devreye Dünyamızın akciğeri olan ormanlar girmektedir. Oksijen kaynağımız olması dışında ormanlardan birçok ham madde ve ürün elde edilir. Kimya, tıp, boya ve kozmetik sanayilerinde ormandan elde edilen pek çok ham madde kullanılır. Bu ürünler, ”Tali Orman Ürünleri” ve ”Asli Orman Ürünleri” olmak üzere 2 kategori altında incelenir.

Asli ormanlardan yakacak odun, çubuk, sanayi odunu, kağıtlık odun, lif yonga odunu, maden direği, tel direği, sırık ve tomruk gibi ürünler elde edilir ve bu ürünler pek çok yerde kullanılmaktadır.

Tali ormanlardan da sığla yağı, kekik, ada çayı, çam fıstığı, defne, şimşir, kök odunu, reçine, çıra, her çeşit bitki soğanı, mantarlar ve kozalak bu ormanlardan elde edilir ve bu ürünler de günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Ormanlar yaşam için bu kadar önemliyken insanlar hala çıkarları uğrana dünyamızın akciğeri yok ediyorlar. Bu yüzden ormanlarımıza sahip çıkmalıyız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir