Bankadan Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Bankaların kredi kullandırırken kredi dosya masrafı adı altında aldıkları  ek bir ücret vardır. Bazı müşterilerin yaptıkları itirazlar ve açtıkları davalar sonucunda bankalardan kredi masraflarını geri aldıkları söylenebilir. Peki kimler kredi masraflarını geri isteme hakkına sahiptir?

Aslında her kredi kullanıcısı böyle bir hakka sahiptir. Eğer kredi sözleşmenizde bu türden bir masrafın geri alınacağına dair herhangi bir hüküm yoksa sizde kredi dosya masraflarınızı geri alabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz.  Yargıtay’ın kararına göre bu durum 10 yıl içerisinde kullanılan krediler için geçerlidir. Peki ne yapmanız gerek? Kredi dosya masrafınızı geri almak istiyorsanız aşağıda yazılanları inceleyiniz.

1.Aşama: Öncelikle kredisini kullanmış olduğunuz bankanın genel müdürlüğüne bir mektupla durumu izah edip, ödediğiniz kredi dosya masrafının size geri verilmesini talep etmelisiniz. Bu mektubu iadeli taahhütlü yollamak zorundasınız. Banka bu durumda size kredi masrafınızı iade edecektir. Eğer banka kredi masrafınızı geri iade etmiyorsa 2.aşamayı uygulayın.

2.Aşama: Banka bu talebinizi kabul etmezse;

a-1.161,67 TL’nin altında bir dosya masrafınız var ise yaşadığınız ilçenin Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe yazın.

b-1.161,67 TL’nin üstünde bir dosya masrafınız var ise vakit kaybetmeden Tüketici Mahkemelerine dava açın. Eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa onun yerine Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurun.

One Response
  1. 10 Ağustos 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir