Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Yaşamımızda ki temel ihtiyaçlarımız arasında önemli bir yere sahiptir uyku. İnsanların günlük yaşantılarında ki tüm olumlu ve olumsuz davranışların uykuyla yakından bir bağlantısı vardır. Sağlımız ve günlük yaşantımız açısından uyku çok önemlidir. Az uyuduğumuzda agresif bir insana dönüşürüz ve olaylara konsantre olmamız zorlaşır. Çok fazla uyuduğumuzda ise tembelleşerek hiç bir iş yapmak istemeyiz. Peki günde kaç saat uyumamız gerekir?

California Üniversitesi’nden Profesör Daniel Kripke’nin 1.1 milyon insan üzerinde yaptığı altı yıllık bir araştırma sonucunda, günde sekiz saatten fazla, ya da dört saatten az uyuyan insanların, büyük bir kısmının bu altı yıllık süre içerisinde hayatlarını kaybettikleri ortaya çıktı. Günde 8 saatten fazla uyuyan insanların, günde 6-7 saat uyuyan insanlara göre daha erken yaşta öldükleri gözlemlenmiştir. Yeteri kadar uyumayan insanlarda ise IQ ve hafıza kaybının ortaya çıktığı iddia edilmektedir.

Normal bir insan yaklaşık olarak yedi dakika içerisinde uykuya dalar. Bazı insanlarda bu süre çok daha uzundur bunun sebebi 84 farklı uyuma bozukluğundan biri olabilir. Bu uyku bozukluklarından en çok rastlananlar ise insomnia, aşırı derecede horlama, apnoea (uykuda nefes alamama) ve huzursuz bacak sendromudur.

Kısacası günde 7-8 saat uyumak sağlımız ve sosyal yaşantımız açısından yeterli olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir