Mide Ülserinin Sebebi ve Tedavisi

Mide ülseri, midenin içindeki belirli bir kısmın aşınmasıyla oluşan yaraya denir. Midenin içinde bir tabaka vardır ve bu tabaka mukusu üreten hücrelerden meydana gelir. Mukusun görevi ise mideyi asitlerden ve sindirim sıvılarından muhafaza etmektir. Bu tabakanın zarar görmesi sonucunda ise ülser oluşmaktadır.

Halk arasındaki çoğu insana göre mide ülserinin stresten veya baharatlı yiyecekler yüzünden ortaya çıktığı sanılmaktadır. Bu kesinlikle doğru bir yargı değildir. Her on insandan birinde görülen mide ülserinin asıl sebebi ”Helicobacter pylori” denilen bir bakteridir. Bu bakteri ilk olarak 1980’lerin başında Avustralyalı iki patolojist tarafından mide rahatsızlığı olan insanların midelerinin alt kısmında fark edildi. Avustralyalı patolojistler bu bakteri üzerinde deneyler yaptılar ve bakteriyi ortadan kaldırarak ülsere tedavi yöntemini keşfettiler. Bu bakteri insan nüfusunun yarısında ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanların hepsinde bulunmaktadır. Genellikle çocuk yaşlarda bulaşan bu bakteri ömür boyu midede kalabilir. Fakat bulaştığı hastaların yalnızca %10’unda ülsere neden olur.

Mide ülseri sigara kullanan insanlarda ve devamlı steorid içermeyen iltihap önleyici ilaçlar kullanan kişilerde daha fazla görülmektedir. Kafeinli maddelerde ülser riskini arttırmaktadır.

Tedavisi: Tedaviler ağrıyı azaltmak ve ülserin tekrar ortaya çıkmasını engellemek amacıyla yapılır. Durumunuz ciddi ise veya kanamanız varsa tedavinin ilk aşamalarında hastanede kalmanız daha doğru olur. Genellikle ilaç tedavisi kullanılır ve çok zor bir tedavi yöntemi yoktur. Bu ilaçlar midedeki bakteriyi yok etmek için ve mide asidinin düzenini sağlamak için kullanılır. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanırsanız ve beslenme düzeninize de dikkat ederseniz kolaylıkla bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir