Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler

Vücudumuzdaki kan yağlarının damarlarımızın iç duvarlarına yapışması ve orada birikmesi sonucunda damar tıkanıklığı ortaya çıkmaktadır. Damar tıkanıklığının oluşmasındaki en büyük sebepler; sigara, alkol, hareket etmeme ve aşırı kolesteroldür. Damar tıkanıklığı yüzünden vücudumuzdaki kan akışını sağlanamadığı için en başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bitkiler her ne kadar damar tıkanıklığına iyi gelse de bu durum tehlike arz edebileceğinden dolayı ilk olarak doktora gitmek en doğru tercihtir. Damar tıkanıklığına iyi gelebilecek bitkiler ise şunlardır;

-Zencefil

Zencefil, damarları yağ ve kolesterolden arındırır, kanı sulandırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca bu bitki detoks programlarında çokça tercih edilmektedir. Tedavi amaçlı olarak genellikle kökü kullanılır. Zencefili ister demleyebilir, isterseniz de yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Zencefil romatizma rahatsızlığına da iyi gelir. Safra kesesi rahatsızlığı olanlar doktoruna danışmadan kesinlikle zencefil kullanmamalıdır.

-Zerdeçal

Zerdeçalın da damarları temizleyici bir özelliği bulunmaktadır. Zerdeçal, zencefil familyasından olduğu için hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadırlar.

-Yeşil Çay

Yapılan klinik çalışmalarda yeşil çayında damardaki biriken kolesterolü temizlediği ve iyi kolesterol sayısını arttırdığı gözlemlenmiştir. Yetişkin bireylere günlük iki ya da üç bardak yeşil çay içmeleri tavsiye edilir.

-Cayenne Biberi

Türkçe adı Meksika biberi olan bu bitki, kalp ve damar sağlığını koruyucu bir özelliğe sahiptir. Ona bu özelliği veren şey ise ”kapsaisin” maddesidir. Bu madde biberin acı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır, tansiyonu ve kolesterolü dengeler. Mide sorunu olanlar doktora başvurmadan bu bitkiyi tüketmesinler.

-Alıç Bitkisi

Ülkemizde geyik dikeni olarak bilinen bu bitki çok eskiden beri kullanılan tıbbi bir bitkidir. Bu bitki de damar temizleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca bu bitkinin önemli bir kalp onarıcı tonik olduğu söylenmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir