Hamilelikte Saç Boyanır Mı

Bayanlar için hamilelik evresi oldukça zorlayıcıdır ve  anne adaylarımız değişen hormonları yüzünden oldukça hassastır. Bu dönemde ruhsal ve fiziksel açıdan birçok değişiklik gözlenmektedir. Bu değişikliklerden dolayı kendilerini iyi hissetmek adına fiziksel açıdan birçok değişiklikler yapıp aynı zamanda bebeklerine zarar verecek durumlardan da uzak durmaya özen gösterirler.

Birçok bayanın aklında olan soru ”Saç boyası bebeğime zarar verir mi ? Uzmanlar bu konuda şu yönde açıklamalar yapmışlardır. Hamilelik evresinin ilk üç ayında , saça uygulanmak üzere içerisinde kimyasallar bulunan maddeler kullanılmamalı ancak sonraki dönemlerde mecbur kalınırsa sadece bitkisel saç boyaları kullanılarak boya işlemi yaptırılmalıdır. Bu işlem sonrasında saçı bol su ile yıkamalıdırlar Çünkü bu saç boylarının içerisinde bulunan kimyasallar fetusü olumsuz yönde etkiler.

Saça uygulanan röfle, perma gibi diğer işlemlerin içerisinde hangi kimyasalların bulunduğu bilinmediği için bebeğin olumsuz etkilenip etkilenmeyeceği kesin olarak söylenemez. Fakat her ihtimale karşı bu işlemlerin uygulanması da tavsiye edilmez.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir