Lazer Epilasyonun Zararları Var Mı Varsa Nelerdir

Bayanların en sık karşılaştığı problemlerden bir tanesi de istenmeyen tüylerdir. Bu tüylerin yok edilmesi için birçok yola başvurulmaktadır. Fakat bu yolların çoğu kalıcı olarak çözüm yaratmaz. Çözüm yollarından en etkili olanı ise lazer epilasyonudur. Bu yöntem sadece kadınlar tarafından değil, aynı zamanda erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Lazer epilasyonu etkili bir yöntem olsa da kişilerde pek çok yan etkiye sebep olmaktadır ve yapılan araştırmalarda henüz bir zararının ortaya çıktığı görülmemiştir. Peki nedir oluşan bu yan etkiler?

Lazer uygulanan bölgede çeşitli yanıklar ve lekelenmeler oluşabilir. Bu tür yanık ve lekelenmeler ile karşılaşmamak için tercih edilmesi gereken makine, kıla özel olarak 755 nanometrelik bir dalga boyu olan alexandrite laser tipi makinelerdir. Lazer işlemi yaptırdıktan sonra yaklaşık 3 hafta, lazer yapılan bölgeyi güneş ışınlarından korumak için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Kullanılacak bu kremler 50 faktör olmalıdır.

Lazer çok fazla zararlı olmasa da, uygulama sırasında ve uygulamadan sonra bazı dikkatsizlikler sonucu oluşan olumsuzluklar söz konusudur. Lazer uygulanan bölgede kaşıntı, şişme, yanma gibi rahatsızlıklar görünse de bunlar yalnızca üç ya da dört gün sürer ve geçer. Lazer operasyonun sedef hastalığı ve cilt lezyonu olan kişilerde uygulanması çok sakıncalıdır. Çünkü bu hastalıkların daha da ilerlemesine neden olabilir. Ayrıca bronzlaşmış bir cilt üzerinde de bu operasyonun uygulanması son derece yanlıştır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir