Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

Şüphesiz ki her ibadetin genel faydaları olduğu gibi kendine özel faydaları da vardır. 11 ayın sultanı olan Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz bu ibadet de sağlığımız açısından oldukça yararlıdır. Bazı uzmanlar bu olayın zararlı olduğunu dile getirseler de yararlı olduğu söyleyen uzman sayısı oldukça fazladır.

1-Oruç tutmak vücudu dinlendirdiği gibi organlarında sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayıp dengeye getirir.

2- Organların dinlenmesini sağlar. Midenin rahatlaması,bütün organlarında rahatlamasına yardımcı olur.

3-Uzmanlar az yemek yiyen insanların daha uzun yaşadığını tespit etmiştir. Bu ibadeti gerçekleştirirken az ve düzenli bir şekilde yemek yediğimiz için aynı zamanda ömrümüzü de uzatmış oluyoruz.

4- Bu ibadet vücuttaki toksinin azalmasını ve bu sayede sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Boşaltım organlarının temizleme görevleri artar.

5- Organların bu şekilde dengeli ve sağlıklı bir biçimde çalışması; terleme, bayılma, ishal gibi durumlara engel olmuş olur.

6-Eminim ki bu madde en çok bayanların dikkatini çekecektir. Oruç tutmak yağların yakılma hızını arttıracağından kilo vermek kolaylaşacaktır.

7-Az yemek yememiz bağışıklık sistemimizi de iyi yönde etkiliyor. Mikropların vücuda girmesi bir nebzede olsa engelleniyor.

Oruç tutan insanlar sağlıktan ziyade manevi olarak da güçleniyorlar. Gerek aile ilişkilerinde gerekse insanlara karşı yaklaşımlarında daha fazla iyimser ve hoşgörülü olurlar. Kısacası kesin bir yargıyla oruç tutmanın hem maddi hem manevi açıdan bize iyi geldiğini söylemek mümkün olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir