Ramazanda Neler Tüketmeli-Tüketmemeliyiz

Ramazan ayı geldiğinde herkesin en büyük sorunu yeme ve içme konusundadır. Hele ki bir de Ramazan o sene yaz aylarına denk gelirse bu durum daha da kötü bir hal almaktadır. Aşırı sıcak ve bunaltıcı havalarda oruç tutmanın zorluğu tarif edilemez.Sahurda yediklerimiz ve içtikleriniz o günün kabus gibi geçmesine neden olabilir ya da iftarda yedikleriniz hem hem sağlığınız açısından hemde fiziksel görünüşünüz üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.Bu yüzden Ramazanda neler tüketip nelerden uzak durmamız gerektiğine birlikte bakalım.

-Herkesin ortak sorunu olan susuzluk ramazanın yaz aylarına denk gelmesi ile insanların hareket ve çalışma imkanlarını oldukça sınırlamaktadır. Bu yüzden sahurda bol bol su tüketmeli ve yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmamız gerekmektedir. Ayrıca maden suları da içindeki mineraller sayesinde gün boyu suya hasret kalmamızı bir nebze de olsa engeller.

-Yemeklerden hemen sonra kesinlikle çay ve kahve gibi içecekler tüketilmemelidir.

-Bol şerbetli tatlılardan uzak durmalı ve olabildiğince sütlaç gibi sütlü tatlılar tüketmeye özen gösterilmelidir.

-İftarda yemeğe bir kase çorba ile başlamak her zaman doğru bir tercihtir. Fakat çorbadan hemen sonra diğer yemeklere geçmek sağlığımız açısından oldukça sakıncalıdır.Bu nedenle çorba içtikten bir süre sonra az baharatlı ve az yağlı yemekler tercih edilmelidir.

-Sahur da fındık,ceviz gibi besinler tüketmemiz hem tokluk açısından hem de sağlığımız açısından büyük önem taşır.

-Bol sebze ve meyve tüketmemiz sağlığımızı korumamız açısından önemlidir.

Ramazan ayında yediklerimize dikkat ettiğimiz gibi spor yapmayı da ihmal etmemeliyiz.İftardan sonra yapılacak olan 1 saatlik yürüyüş bize büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir