Sağlıklı Dişler İçin Ne Yapmalı

Ülkemizin ağız ve diş sağlığı konusunda ne kadar duyarsız olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım. Ülkemizde çoğu insan dişlerini haftada iki kere temizleme gereği duyar ve hatta hiç temizlemeyen insanlarda vardır. Dişlerini düzenli olarak temizleyen çoğu kişinin ise yanlış ve dişlere zarar verici yöntemler kullandıkları görülür. Bu zamana kadar yaptıklarınızı unutun ve diş sağlığınız için şu hususlara dikkat edin:

1-Dişlerinizi yemekten hemen sonra fırçalamayın

Eğer dişlerinizi yemekten hemen sonra fırçalarsanız yediğiniz besinlerde bulunan asitleri ağzınızda dağıtmış olursunuz ve bu da dişlerinize zarar verir. Dişlerinizi yemekten 1-2 saat sonra fırçalayın.

2-Fırçaya sürdüğünüz macunu ıslatmayın

Çoğu insanın düştüğü bir hatadır bu. Diş macunun ıslatılması içerisindeki etken maddenin yok olmasına neden olur.

3-Dişlerinizi uzun süre fırçalamayın

Bilinen bir yanlış da budur. Yapılan araştırmalarda dişleri uzun süre fırçalamanın hiçbir faydasının olmadığı ortaya çıkmıştır. Dişlerinizi en fazla iki dakika ve sert olmayacak bir şekilde fırçalamalısınız. Ayrıca diş ipi, diş temizliğinde önemli bir rol oynamaktadır.

4-Arıtıcı gıdalar

Elma, havuç, patlamış mısın ve kerevizi yemek aralarında tüketerek diş temizliğinize katkıda bulunabilirsiniz.

5-Gargara

Özellikle sabahları elma sirkesiyle yapılan gargara ağız ve diş sağlığınız açısından çok faydalıdır. Sirke dişlerinizin beyazlamasını ve mikropların ölmesini sağlar. Gargara yaptıktan sonra dişlerinizi fırçalayın.

6-Ve peynir

Muz, tatlılar, şekerler, meyve suları gibi yiyecek ve içecekler diş çürüklerini en çok tetikleyen besinlerdir. Bunları tükettikten sonra peynir yiyerek veya süt içerek ortaya çıkan zararlı bakterileri önleyebiliriz.

Ayrıca ağzınızın kokmasını önlemek için kahve çekirdeği çiğneyebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir