Susuzluğu Gidermenin Yolları Nelerdir

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra ihtiyaç duyulan en önemli maddedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir ama su olmadan bu durum imkansızdır.

Yaz ayların da vücudumuz suya daha çok ihtiyaç duyacak. Bunun üzerine ramazan ayı yaza denk gelirse oruç tutanlar için susuzluk dahada zorlayıcı olacaktır. Oruç tutan birçok insan bilinçsiz bir şekilde hareket edip susuzluk sorunu yaşıyor. Ortada bilinen bir yanlış vardır ki oda çok su içmenin susuzluğu gidereceğini düşünmek. Oysaki haddinden fazla su içmek insanı daha da susatmaktadır. Bu yüzden orucunuzu her zamanki gibi su ile açmaya dikkat edin ve gece boyunca azar azar su için. Aynı şekilde acıkmamak için de aynı taktiği uygularsanız susuzluk hissiniz daha çok artacak ve bunun yanında sindirim bozukluğu da yaşayacaksınız. Şimdi gelelim susuzluğu gidermenin yollarına.

– Hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz.

– Yemekten sonra tatlı yerine bol sulu örneğin; karpuz gibi meyveler tüketmelisiniz.

– Susuzluk çekmemek için gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.

Bunların dışında orijinal yoga sistemi denilen, her yerde kolayca yapabileceğiniz bu yöntem de susuzluk hissinizi hafifletiyor. Dilinizi ağzınızdan yavaşça nefes alıp vererek çıkartın (nefesi ağzınızdan alırken diliniz yavaşça dışarı, nefesi dışarı verirken de içeri alma). Bu işlemi bir süre tekrarladıktan sonra en son nefesinizi burnunuzdan verin. Bu şekilde de susuzluk hissi azalacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir